Wykrawanie Blach – czym jest ten proces?

Zobacz jak pracujemy
25 stycznia 2016
Usługi w obróbce metalu – Serwis CNC Częstochowa
21 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Wykrawanie Blach – czym jest ten proces?

Wykrawanie blach jest procesem, bez którego ciężko wyobrazić sobie działalność niektórych gałęzi przemysłu. Warto wiedzieć zatem na czym polega to działanie, jak przebiega oraz jakiego rodzaju maszyny są używane do tego celu. Wszystkie najważniejsze informacje na temat procesu wykrawania blach można znaleźć w poniższym artykule.

Czym jest wykrawanie blach?

Wykrawanie blach to proces technologiczny polegający na wycinaniu określonego kształtu. W przypadku blach proces ten wykonuje się na stali, aluminium oraz innych metalach. Do tego celu potrzeby jest odpowiedni wykrojnik. Podstawą narzędzi są specjalistyczne prasy, do których mocuje się wykrojniki, które po uruchomieniu naciskają na blachę znajdującą się na matrycy. Nie można zapomnieć o tym, że do takich maszyn niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. To dzięki niemu można uzyskać odpowiednie wymiary blachy oraz pożądane kształty. Bardzo często wykrawanie blach musi być procesem bardzo dokładnym. W związku z tym niezbędne są precyzyjne maszyny, narzędzia, wykrojniki oraz adekwatne dla nich oprogramowanie.

Charakterystyka wykrawania

Obrabiane blachy mogą mieć grubość pomiędzy 0,5 a 8 mm grubości. Warto jednak dodać, że w zależności od grubości i twardości obrabianego materiału dostosowany jest wymiar wykrojnika. Inaczej obrabia się blachy ze stali nierdzewnej, które mają większą twardość, a inaczej blachy aluminiowe, które są o wiele bardziej podatne na wykrawanie. W tym momencie może rodzić się pytanie, jak dobrać siły wykrawania do danego materiału. Otóż trzeba wziąć pod uwagę następujące parametry grubość blachy w milimetrach, zewnętrzny obwód stempla w milimetrach, a także wytrzymałość materiałów na ścinanie podawaną w kilogramach na milimetr kwadratowy.

Sprawdź także: Wycinanie laserowe Częstochowa

Po co wykrawa się blachy?

Wykrawanie blach jest procesem, który pozwala dostosować kształt blachy do potrzeb danej sytuacji. Tak wykrawane blachy mogą być stosowane do konstruowania maszyn, jako elementy mebli, osłony do maszyn, a także elementy karoserii samochodów oraz innych pojazdów. Podsumowując, wykrawanie blach ma ogromne znaczenie wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są elementy z blachy różnej grubości o precyzyjnych kształtach z otworami i wycięciami. Tylko w ten sposób można uzyskać odpowiedni efekt.